• "Dumanteknik"
  • "7/24 Yanınızdayız..."
  • "Dumanteknik..."
  • "Kampanyamızdan Yararlanabilirsiniz..."

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şefbonler

Şofbenin özellikleri nedir?

Şofbenler, doğalgaz veya LPG ile çalışan, anında ve sürekli sıcak su üreten cihazlardır.

Bacalı Şofben'deki orantı kontrolü özelliği hakkında bilgi alabilir miyim?

Orantı kontrolü; farklı su debilerinde, sabit çıkış suyu sıcaklığının elde edilebilmesi özelliğidir. Belli bir güçte iken su debisinin değişken kullanılmasına rağmen çıkış suyu sıcaklığının aynı kalması, ürün ve müşteri için bir konfor oluşturmaktadır. Bu sayede ürün termostatik özellik kazanmış olur.

Bacalı şofbeni banyoya monte ettirebilir miyim, sakıncaları nelerdir?

DemirDöküm markalı bacalı şofbenlerin banyoya monte edilmesine izin verilmemektedir. Bu uygulamanın en önemli gerekçesi konutlarda bulunan mevcut bacaların büyük bir çoğunluğunun standartlara uygun olmamasıdır. DemirDöküm olarak bu mekanlarda hermetik şofben kullanımını öneririz. Şofben kategorisinde, DemirDöküm hermetik şofben, dış ortamdan bağımsız yanma odası ve özel atık gaz baca sistemi ile banyoya montaj için uygun bir üründür.

Hermetik şofbenlerde herhangi bir tehlike söz konusu mudur?

Hermetik şofbenler, bulundukları ortamdaki oksijeni kullanmadıklarından dolayı normal şofbenlere göre daha güvenilirdir. Şofbene gelen gaz bağlantılarında bir gaz kaçağı yok ise ve dışarıya çıkartılan borunun şofbenle bağlantısında bir problem bulunmuyor ise herhangi bir tehlikesi söz konusu değildir.

Hermetik şofben mi bacalı şofben mi kullanmalıyız?

Hermetik şofbenler kendi bacası ile doğrudan dış hava ile bağlı olduğundan ve yanma için dış havayı kullandığından daha güvenilir ve avantajlıdır.

Hermetik şofbenlerde sıcak su gecikmeli mi gelir?

Hermetik şofbenlerin çalışma sistemi bacalı şofbenlerden farklıdır. Su açıldığında sahip olduğu komponenetlerin çalışıp çalışmadığını kontrol etmek amaçlı bir süre çalışır. Bu ön kontrol nedenli sıcak su 10-15 saniye sonra akmaya başlar. Şayet bu gecikmeyi yaşamak istemiyorsanız, mutfak evyesinin veya lavabonun altına 15 litre termosifon takılarak hemen sıcak su elde edilebilir. Termosifonun termostatını şofben sıcaklığının birkaç derece altında ayarladığınızda, şofbenden gelen sıcak su termosifonu doldurduktan sonra termosifon devre dışı kalacaktır. Böylelikle elektrik sarfiyatınız olmayacaktır.

Hermetik şofbenler sadece doğalgaz ile mi çalışır?

Hermetik şofbenler, hem tüp (lpg) hem doğalgaz ile çalışır. Hangi tür kullanımı tercih edeceğinizi yetkili servisinize bildirdiğinizde, küçük bir aparat (nozul) değişikliği sonrasında dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

Hermetik şofben apartman bacasına veya havalandırmasına bağlanabilir mi?

Hermetik şofbenlerin normal apartman bacasına veya havalandırma boşluğuna bağlanması son derece tehlikelidir. Hermetik şofbenlerin orjinal bacalarının mutlak suretle dış ortama çıkması gerekir.

Özellikle duş alırken şofbenden gelen suyun sıcaklığı niçin değişir?

Şofbenden gelen suyun sıcaklığının sürekli değişmesinin sebebi suyun basıncındaki değişimdir. Şofbene gelen suyun basıncı değiştiğinde, şofbenden geçen suyun miktarı da değişeceğinden su sıcaklığı da değişecektir. Bunun için ya sabit su sıcaklığı veren Demirdöküm hermetik şofben kullanabilir ya da şofben girişine su regülatörü monte ederek suyun basıncını sabitleyebilirsiniz.

Hem banyoda hem mutfakta aynı anda batarya açık olduğunda su sıcaklığında sorun yaşanmasının nedeni nedir?

Şayet şofbeninizin kapasitesi yeterli değilse, aynı anda mutfakta ve banyoda bataryalar açıldığında istenilen su sıcaklığı elde edilemez. Ancak, 11 litre kapasiteli Demirdöküm kullanan müşterilerimizin bu şekilde bir problem yaşamaları söz konusu değildir.

Elektrik kesildiğinde hermetik şofben kullanılabilir mi?

Demirdöküm hermetik şofbenler, elektrik kesilmelerinde kendilerini korumaya alır. Elektrikler geldiğinde şofben kendiliğinden çalışmaz. Kullanıcının tekrar şofbenin ON/OFF butonuna basması gerekir.

Mutfakta sıcak su akıyor,fakat banyoda akmıyor. Nedendir?

Eğer mutfakta sıcak su akıyor fakat banyoda akmıyor ise,banyoya giden sıcak su borularınızda veya banyo bataryanızda problem vardır. Lütfen tesisatçınızı çağırınız.

 

Demirdöküm Şofben Modelleri

c275
c350

Baymak Şofben Modelleri

bh11
bh13